Apel Grzegorza Fijałki

Lublin 18-08-2020

Szanowna Pani

Szanowny Panie

                Nazywam się Grzegorz Fijałka. Jestem najmłodszym synem Michała Fijałki (ps. KAWA; SOKÓŁ) i Antoniny (ps. WIERNA) zd. Leśniewska. Moi Rodzice brali udział w konspiracji na Wołyniu i później byli żołnierzami 27. WDP AK. Mój Tata opracował historię Dywizji i napisał książkę pt. „27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej” , która została wydana w 1986 roku 3 lata po Jego śmierci. Pracując nad książką zebrał dużą ilość fotografii i są one zamieszczone w książce. Ojciec planował opracowanie specjalnego ALBUMU DYWIZJI ale tego zamiaru już osobiście nie zrealizował. Zakupione ALBUMY ( 6 sztuk ) i przygotowane odbitki zdjęć moja Mama Antonina przekazała Leonowi Karłowiczowi i On miał się zająć wykonaniem albumów. Długo nic się nie działo, aż w roku 1975 lub 76 kiedy spotkali się na imieninach Mamy: Joanna Zamościńska, Leon Karłowicz, Państwo Dębscy i paru innych Partyzantów Leon został wzięty w „obroty” i po roku na następne imieniny przyszedł z gotowym ALBUMEM. Ile wykonał albumów 6 czy tylko jeden tego nie wiem. Kiedy odwiedzałem Mamę zawsze widziałem i przeglądałem ten Album. Po śmierci Mamy 2014r. zauważyłem brak, ale znalazłem list i ustaliłem kto aktualnie posiada ten album. Poprosiłem o zwrot i oryginał jest teraz w moim posiadaniu. Mama zawsze mnie prosiła abym zajął się wydaniem albumu. W ubiegłym roku zdygitalizowałem ALBUM , dołożyłem 4 strony i w serii próbnej wydrukowałem 4 egzemplarze. Są one w posiadaniu mojej siostry, brata , ja i Państwo Siemaszkowie ( na życzenie Mojej Mamy w podziękowaniu za trud dokumentacji wydarzeń na Wołyniu). Skany wszystkich zdjęć przekazałem do IPN w Lublinie.

Niestety rozmowy prowadzone w styczniu br. z Komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK  w sprawie wydania ww. Albumu nie przyniosły pozytywnych rezultatów. W czerwcu rozmawiałem z Burmistrzem Ostrowa Lubelskiego, gdzie padła słuszna propozycja włączenia pozostałych gmin powiatu Lubartów. Miało się odbyć spotkanie w Starostwie Lubartów w przedmiotowej sprawie, ale chyba trafiłem na nieodpowiedni czas: wybory Prezydenta RP i epidemia Covid 19 i do takiego spotkania nie doszło. W związku z powyższym chcę poinformować, że pozostała ostatnia możliwość wydrukowania albumu. Należy zgłosić chęć zakupu albumu i dokonać przedpłaty na konto FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI z dopiskiem „ALBUM 27.WDP AK”. W zależności od ilości zamówionych egzemplarzy cena za 1 Album będzie wynosiła ok. : 173 zł przy druku 25 szt; 148 zł przy 50 szt.; 139 zł przy 75 szt. Z ramienia FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI całością spraw z wydrukowaniem ALBUMU zajmuje się mgr JACEK BURY , e-mail: jacbary@vp.pl tel.+48 508 323 498 . Aby sprawa wydruku albumu została sprawnie załatwiona proponuję następujące rozwiązanie: w ciągu 14 od otrzymania niniejszego pisma należy podjąć decyzję o zamiarze zakupu i dokonać przedpłaty w wysokości 173zł. W przypadku większej ilości zamówionych egzemplarzy FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI przedstawi dokładne rozliczenie. (FUNDACJA w dalszym ciągu poszukuje sponsorów)

W załączeniu przesyłam plik pdf. z wybranymi stronami z ALBUMU, tak aby mieć pogląd jak wygląda. Album uzupełniłem wieloma nowymi zdjęciami otrzymanymi od RODZIN byłych żołnierzy 27.WDP AK. Proszę mnie również informować kopią e-maila o złożonym zamówieniu. Chcę podkreślić iż cena zawiera tylko koszt opracowania graficznego i wydruk. Dotychczas poniesione koszty przeze mnie zostały pokryte przez dzieci Michała i Antoniny Fijałków.

Z poważaniem Grzegorz Fijałka

 

Kontakt do mnie:

GRZEGORZ FIJAŁKA:  fijalkasynsokola@onet.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)