Spotkanie opłatkowe 2019

Relacja ze spotkania opłatkowego Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 13-01-2020 r.

Jest taki dzień, taki jeden dzień w roku kiedy zbiera się cała rodzina aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. W ten dzień zapominamy o waśniach rodzinnych i sąsiedzkich, odchodzą do lamusa urazy i spory. W ten dzień nawet zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. U nas w Kędzierzynie-Koźlu jest też taka rodzina, która nazywa się Stowarzyszenie Kresowian. Jest to apolityczna, pozarządowa Organizacja Pożytku Publicznego, która zrzesza ludzi urodzonych na Kresach Wschodnich ich potomków i rodziny a także sympatyków w całej Polsce i na świecie.

Nasze Stowarzyszenie nie otrzymuje żadnych dotacji: utrzymuje się ze składek oraz wsparcia naszych przyjaciół. Jeżeli jesteś Kresowiakiem lub sympatykiem Kresów i mieszkasz gdzieś w Polsce lub na świecie to pamiętaj, że nasze Stowarzyszenie myśli o Tobie, o Twojej rodzinie i rodzinnych stronach, o dzieciństwie i obecnych troskach, zgłoś się i zapisz się do naszej organizacji. Jednym z współzałożycieli powołania Stowarzyszenia był ks. Inf. Ludwik Rutyna. To On wpajał nam i innym ludziom dobrej woli, że należy szanować i pielęgnować zarówno własną jak i cudzą odrębność; twierdził, że Ślązacy to też Kresowiacy tylko, z Polskich Ziem Zachodnich. My Kresowianie zgodnie z jego nauczaniem dobrego Pasterza szanujemy naszych braci Ślązaków i sąsiadów z Mniejszości Niemieckiej, której reprezentanci byli na naszej uroczystości. Nie bawimy się w politykę i dlatego na naszym spotkaniu była zarówno „Solidarność” jak i przedstawiciele różnych opcji politycznych. Ja jako członek Stowarzyszenia i woluntariusz urodziłem się już po wojnie na Śląsku w rodzinie Kresowej. My Polacy byliśmy dawniej nazywani Lachami. Od wieków mówi się o nas, że jesteśmy ludźmi spokojnymi, życzliwymi, pogodnymi i gościnnymi, żyjącymi w zgodzie i w bliskości z naturą. W obronie Polski gotowi jesteśmy do czynów bohaterskich.

Polska miała zawsze wielu wrogów i niewielu przyjaciół. Naszymi przyjaciółmi byli zawsze Węgrzy i Turcy, którzy jako jedyni nie uznali rozbiorów Polski. Podczas II W. Św. naszymi przyjaciółmi byli również Rumuni. My Kresowianie jesteśmy potomkami naszych Ojców i Dziadów i o tym nie zapominamy. My Kresowianie razem z naszymi przyjaciółmi zebraliśmy się w poniedziałek w restauracji Pszczółka aby podzielić się opłatkiem, złożyć naszym bliskim, sympatykom i dobrodziejom życzenia noworoczne. Przy okazji zaśpiewać wspólnie kolędy i cieszyć się każdym darowanym nam dniem życia. Naszą radością dzieliliśmy się z Władzami województwa, powiatu i miasta. Podziękowaliśmy Pani Prezydent miasta Sabinie Nowosielskiej za jej zaangażowanie w sprawy kresowe. Składaliśmy życzenia służbom mundurowym, zaprzyjaźnionym organizacjom i dobrodziejom z naszego województwa oraz z całej Polski. Na nasze spotkanie przyjechała również 20 osobowa grupa Polaków z miejscowości Dolina z województwa stanisławowskiego na Ukrainie. Tam ks. Krzysztof Panasowiec, proboszcz Kościoła „Narodzenia Najświętszej Maryi Panny” w Dolinie prowadzi Polską szkołę sobotnio-niedzielną Archidiecezji Lwowskiej, dla których ogłosiliśmy zbiórkę darów. Stowarzyszenie Kresowian bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom za przekazane dary. Szczególne podziękowanie kierujemy do szkół naszego miasta.

Ponownie gościć będziemy ks. Krzysztofa Panasowca z zespołem tanecznym „Perła” 6 i 7 czerwca 2020 r w czasie „Dni Kultury Kresowej” w Kędzierzynie-Koźlu, na które wszystkich serdecznie zapraszamy.

Spotkanie otworzył prezes naszego Stowarzyszenia p. Witold Listowski jednocześnie prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie, który przywitał wszystkich Kresowian oraz zaproszonych gości i zaprosił do wspólnego biesiadowania, świętowania oraz kolędowania. Na spotkaniu zostały wręczone legitymacje dla nowych członków Stowarzyszenia oraz odznaczenia i ordery. Następnie proboszcz parafii św. Zygmunta i Jadwigi Śl. ks. Marek odprawił ceremonię kolędy domowej. Została odmówiona modlitwa Pańska, następnie sala odśpiewała kolędę „Wśród Nocnej ciszy”. Po tej ceremonii został poświęcony opłatek, następnie ks. Marek pobłogosławił nas wszystkich i złożył życzenia. Po tym wszyscy bez wyjątku składali Staropolskim zwyczajem wszystkim życzenia dzieląc się przy tym opłatkiem. Rozpoczęła się wieczerza wigilijna, kelnerki podały barszcz z uszkami oraz inne dania wigilijne. W czasie uroczystej wieczerzy głos zabrali zaproszeni goście.

Następnie odbył się występ artystyczny dzieci z Ukrainy oraz wspólne śpiewanie kolęd. Po występach artystycznych prezydent naszego miasta p-i Sabina Nowosielska wręczyła symboliczne upominki gościom z Ukrainy. Fizycznie dary i upominki zostały przekazane po spotkaniu opłatkowym. Ilość oraz jakość zgromadzonych darów w tym roku przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy szczęśliwi i dumni z zaprezentowanej hojności naszego społeczeństwa, urzędów, szkół i instytucji. Przyjmijcie od nas Kresowiaków wyrazy wdzięczności i najserdeczniejsze życzenia na ten trwający już Nowy Rok 2020.

Autor tekstu: Stanisław Trębacz

Autor zdjęć: Władysław Lichorobiec