Uroczystości w 2014 r.

XI Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej – 7 i 8 czerwca 2014 r.

plakat_2014

Marsz Pamięci w 70 rocznicę ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP

urocz_14_1_001

baner_1

 

baner_2

baner_3

Otrzymaliśmy wersję filmową opublikowaną na stronie internetowej „BezPrzesady”, którą można zobaczyć w zamieszczonym linku:

http://sites/c5/c5cdd6651b29949abe0c7590a0196507/attachments/File/nadeslane-filmy-z-kozla-uroczystosci-11-lipca.htm

 

Uroczysta Msza Św. w intencji zamordowanych Polaków na Kresach.

msza_14_01

msza_14_02

Homilię wygłosił ojciec Robert Wawrzeniecki z Iławy, jej tekst poniżej:

msza_14_03 msza_14_04 msza_14_05Patriotyczny Marsz Pamięci

 

Uroczystość patriotyczna przy tablicy upamiętniającej ludobójstwo na Kresach Wschodnich dokonane przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińską Powstańcza Armię.

 

Przemówienie Prezesa Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu Witolda Listowskiego:

tablica_14_03 tablica_14_04 tablica_14_05

Apel Pamięci odczytał oficer Wojska Polskiego, przy współudziale żołnierzy i werbli orkiestry naszego miasta.

tablica_14_12 tablica_14_13

 

Po oficjalnych wystąpieniach różnych przedstawicieli, nastąpiło odczytanie APELU POLEGŁYCH.  Na komendę oficera, Wojsko oddało trzy salwy honorowe dla uczczenia ofiar banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

 

Po ceremonii wojskowej, przystąpiono do składania wiązanek kwiatów.

 

Po zakończeniu ceremonii składania wiązanek kwiatów przez władze szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego, zaprzyjaźnionych powiatów z kraju (wymienionych w powitaniu) oraz stowarzyszenia kresowe i organizacje kombatanckie, zebrani oddali w ten sposób hołd pomordowanym Polakom na Kresach. Następnie orkiestra odegrała Rotę. Na zakończenie uroczystości przed tablicą, głos zabrał główny organizator „MARSZU PAMIĘCI” – Prezes Stowarzyszenia Kresowian w  Kędzierzynie-Koźlu – Witold Listowski. Zwracając się do wszystkich zebranych w serdecznych słowach podziękował uczestnikom uroczystości, którzy złożyli hołd pomordowanym Polakom na Kresach Południowo – Wschodnich II Rzeczpospolitej przez nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Szczególne podziękowania złożył żołnierzom Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Harcerzom, Strzelcom, młodzieży i pocztom sztandarowym, orkiestrze i mieszkańcom miasta.
„Polacy, a szczególnie Kresowianie nie zapomną tego co zdarzyło się 70 lat temu. Swą obecnością tutaj, w tym miejscu, w tym dniu, udowodniliśmy, że pamiętamy. I nie zapomnimy ofiar krwawego, okrutnego ludobójstwa. Zwracamy się do wszystkich z prośbą o zapalenie świec w swoich oknach dzisiaj o godzinie 21 -szej w Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków  na Kresach II Rzeczpospolitej” – powiedział Witold Listowski. Dziękując raz jeszcze wszystkim uczestnikom obecnym na tych uroczystościach sedrecznie zaprosił na drugą część uroczystości do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Skarbowej. Nastąpi tam odznaczenie osób zasłużonych dla ruchu kresowego – serdecznie zapraszał Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu. Po zakończeniu wystąpienia orkiestra odegrała masz I Brygady.

Relacje z przebiegu uroczystości opracował Mieczysław Habuda, natomiast zdjęcia wykonał Zdzisław Malinowski z Częstochowy. W imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania Panu Zdzisławowi za współpracę fotograficzną podczas przebiegu naszych patriotycznych uroczystości.