„O PAMIĘĆ I PRAWDĘ WOŁAJĄ OFIARY”.

19 lipca 2023
W 80 rocznicę Krwawej Niedzieli ukraińskiego ludobójstwa na narodzie polskim dn. 11 lipca 2023 roku zorganizowaliśmy w Toruniu kolejny już drugi Marsz Wołyński.
Jako niezarejestrowane stowarzyszenie Toruńska Pamięć Kresowa, nie jesteśmy prowadzeniu na żadnej systemowej smyczy.
Bierzemy czynny udział w debacie publicznej odkłamując historię, po ty by świadomość Polaków wzrastała z każdym dniem.
Ze względów na ostanie doniesienia medialne wzbudzające wiele kontrowersji  związanych z tegorocznymi okrągłymi obchodami ukraińskiego ludobójstwa 1939-47.
Postanowiliśmy zorganizować  Toruński Marsz Wołyński w dość nie typowej formie, aby wyrazić swoje oburzenie na temat obecnych relacji polsko-ukraińskich. Które do dziś są kością niezgody.
Ruszyliśmy z bezkompromisowym przekazem zawierającym momentami wulgarne zwroty towarzyszące nam przez całą trasę marszu, utworami muzycznymi niezależnych polskich wykonawców.
Nie zapomnieliśmy również poinformować uczestników, aby zdjęli nakrycia głowy podczas odtworzenia pierwszego utworu jakim była ballada Pana Lecha Makowieckiego – Wołyń 1943, nadającej tempo marszu jak i wprowadzenie uczestników w stan zadumy nad bestialstwem jakiego doznali nasi rodacy na Kresach.

Następnymi utworami były głosy naszego i młodszego pokolenia Polaków. Część wyśpiewanych w cenzuralnych słowach dotyczące prawdy o Wołyniu, braku poszanowania ofiar ludobójstwa i godnego im pochówku.
Celem Toruńskiego Marszu Wołyńskiego było zakończenie go pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, wygłaszając przemowy zaproszonych gości i  towarzyszącym nam obywatelom.
Niestety nasz gość honorowy, ocalała ofiara ukraińskiego ludobójstwa  Pani Elżbieta z domu Madej ze względów zdrowotnych układu oddechowego nie mogła być tego dnia z nami. 
Korzystając z okazji życzymy jak najszybszego powrotu do formy z przed choroby, byśmy mogli jeszcze nie raz się zobaczyć kochana Pani Elżbieto. 
Podczas wystąpień zostały poruszone kwestie relacji z państwem ukraińskim, geopolityka, wojna na Ukrainie- my Polacy, Relatywizacja ludobójstwa w internecie- @szalonyReporter Tomasz Matysiak,
kościól rzymsko-katolicki, Episkopat Polski, ks. Isakowicz-Zaleski vs Andrzej Duda, Bircza, oraz przeczytanie interpelacji obywatelskiej skierowanej do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
Niestety zabrakło przemówienia Pani Agnieszki Szumilas z toruńskiej Konfederacji, która zadeklarowała chęć wystąpienia tuż przed samym uczestnictwem w Marszu Wołyńskim,
w którym Pani Agnieszka Szumilas  wzięła czynny udział wraz z kolegą partyjnym Panem Jakubem Dziadoszem z Konfederacji i Panem Przemysławem Bińkowskim z Ruch Narodowy.
Serdecznie dziękujemy, że wzięliście udział w toruńskim oddolnym wydarzeniu jakim był nasz marsz upamiętniający 11 lipca apogeum ludobójstwa na ludności polskiej w II RP.
Kierując się za przykładem gestu prezesa Stowarzyszenia Kresowian Pana Witolda Listowskiego, który udzielił głosu Panu Grzegorzowi Braunowi liderowi partii Konfederacji Wolność i Niepodległość.
Udzielając zgody na wystąpienie, liczyliśmy na zabranie głosu w debacie publicznej pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przedstawiciela toruńskiej sceny politycznej. Niestety do tego nie doszło.
Całe przebieg zgromadzenia przebiegł bezpiecznie, a wszyscy uczestnicy wrócili cali i zdrowi do domu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom marszu, oraz licznie zgromadzonym Torunianom za cierpliwość i wysłuchanie wszystkich wystąpień:
Sebastian Janasik – Stronnictwo Narodowe im. Romana Dmowskiego, Kuba T.P.K., Staszek T.P.K.
Ekipa Podkarpacka
Specjalne podziękowania Duchom Kresów za wyróżnienie nas i wręczenie nam pełnowymiarowej, wykonanej na płótnie Mapy ukraińskiego ludobójstwa na narodzie polskim w latach 1943-1947:
(zdjecie mapy)
 Podziękowania Roberta Śledzia prezesa Stowarzyszenia Toruńskich Obywateli i Patriotów, przedstawiciela Toruńskich Kamratów za prowadzenie relacji na żywo,
 dzięki której możecie obejrzeć cały przebieg wydarzenia tj. Toruński Marsz Wołyński:
link:    https://youtu.be/p5iGoGs8FQc
Oraz za kawał dobrej roboty na rzecz pamięci ofiar ludobójstwa wraz z Narodowym Centrum Monitorowania Antypolonizmu:
PatronI medialnI: Jacek Boki kresywekrwi.blogspot.com, Wolne Media, wRealu24, kresy.pl, Arciom Dubski- Dostawcy Wrażeń, Stowarzyszenie Kresowian-Kędzierzyn Kozle, Neon24, Darczyńcom, oraz wszystkim redakcjom, stowarzyszeniom, organizacjom „pozarzadowym” i wysztkim rodakom za promowanie naszej inicjatywy.
Zasmucającym jest fakt iż wszystkie lokalne toruńskie media przemilczają te wydarzenie wszelkimi siłami, pokazując jedynie w TVP3 Bydgoszcz jakoby wyłącznie wystąpił w nim zeszłoroczny bohater Prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektor IPN Gdańsk. Który w zeszłym roku kazał modlić się za obywateli Ukrainy:
A w tym roku aby uniknąć konfrontacji ze społeczeństwem domagającym się prawdy i pamięci ludobójstwa Polaków zmienił obiekt do brylowania w ukryciu ze strachu przed społeczą debatą publiczną, wstyd i hańba Panie profesorze:
Stanisław i Klaudia Krajczewscy, założyciele- Toruńska Pamięć Kresowa – Semper Fidelis Poloniae

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)