Isajew: możemy zawalczyć o urzędowy status jęz. ukraińskiego w wielkich miastach Polski

Ukraiński aktywista, Igor Isajew twierdzi, że w polskich miastach, w których znaczny odsetek mieszkańców stanowią Ukraińcy, mogą oni „zawalczyć” o to, by jęz. ukraiński stał się drugim językiem urzędowym. Sugeruje też, by sprawdzić możliwość umieszczenia dwujęzycznych tablic w takich miastach jak Wrocław.

Jak pisaliśmy, według danych Unii Metropolii Polskich aktualnie 28 proc. wszystkich mieszkańców Wrocławia to Ukraińcy. Żyje ich tam już nieco ponad 250 tys. (dla porównania, to więcej niż ludność Gdyni – 244 tys.). Ukraińcy stanowią najwyższy odsetek w porównaniu z ogólną liczbą mieszkańców w Rzeszowie – 37 proc. Nominalnie największa liczba Ukraińców mieszka w Warszawie, stanowiąc 16 proc. mieszkańców. Liczba obywateli Ukrainy w Polsce wyniosła w maju 3,37 mln, co stanowi ok. 8 proc. mieszkańców Polski.

Informacje te skomentował na swoim profilu facebookowym kontrowersyjny ukraiński aktywista, Igor Isajew. Odniósł się bezpośrednio do artykułu z wrocławskiego wydania „Gazety Wyborczej”, gdzie już w tytule podkreślono, że „już niemal co trzeci mieszkaniec Wrocławia to Ukrainiec”.

„I ciągle jest nas więcej!” – pisze w triumfalnym tonie Isajew. Następnie, powołując się ogólnikowo polskie prawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych, wyraźnie sugeruje, że w miastach w Polsce, w których odsetek mieszkańców narodowości ukraińskiej jest największy, można by wprowadzić język ukraiński w urzędach, a także dwujęzyczne tablice… – więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)