Stepan Bandera w jednym z raportów C.I.A. z 1951 roku

STEPAN A. BANDERA i „PAŃSTWO UKRAIŃSKIE” 1941

Stepan Bandera

30 czerwca 1941r. ukraiński faszysta i zawodowy szpieg Hitlera, Stepan Bandera (według niemieckiej nomenklatury agenturalnej tamtego czasu, zarejestrowany przez Abwherę pod pseudonimem – „Konsul II”), ogłosił we Lwowie, następnie zajętym przez Niemców, wskrzeszenie Państwa Ukraińskiego na Zachodniej Ukrainie.

Tego samego dnia został uformowany rząd pod nazwą „Rząd Państwowy” z Jarosławem Stećko, zastępcą Bandery, jako premierem.

Bandera pojawił się na ukraińskim horyzoncie politycznym w czerwcu 1934 r., kiedy jako lider OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) na Zachodniej Ukrainie wydał rozkaz zabicia polskiego ministra spraw wewnętrznych, Bronisława Pierackiego. Warto zauważyć, że chociaż sprawca czynu Grigorij Maciejko – pseudonim Gont, nie został aresztowany, to polska policja natychmiast zdobyła wystarczającą ilość danych, aby rozpocząć sprawę przeciwko przywódcom OUN z Banderą na czele listy. To wskazuje, że dowody i dane dotyczące rewolucyjnych i terrorystycznych działań OUN, nie zostały uzyskane od mordercy, lecz z innego źródła… – więcej na stronie Klubu Inteligencji Polskiej

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)