W Babicach upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej

W Babicach (woj. opolskie) rozpoczęły się obchody rocznicy zbrodni popełnionej na Polakach z Huty Pieniackiej, pomordowanych 76 lat temu przez Ukraińców, m.in. z batalionu policyjnego SS oraz UPA.

W sobotę w Babicach koło Baborowa w woj. opolskim po raz 19. odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców Huty Pieniackiej, pomordowanych 28 lutego 1944 roku przez przez żołnierzy dywizji SS Galizien złożonej z ukraińskich ochotników, a także UPA. Obecni byli potomkowie rodzin z Huty Pieniackiej, w tym mieszkający w tej okolicy, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych i środowisk kresowych.

W miejscowym kościele parafialnym odprawiono Mszę św. w intencji zamordowanych w Hucie Pieniackiej Polaków. Podczas kazania ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że pamięć o ofiarach czystek narodowościowych, do jakich doszło na Kresach w czasie drugiej wojny światowej, powinna być zarówno przestrogą dla przyszłych pokoleń, jak również wezwaniem do przestrzegania zasad wspólnych dla wszystkich chrześcijan… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)