Ukraiński IPN świętuje setne urodziny zbrodniarza wojennego

Ukraiński IPN w kuriozalny sposób odnotował stulecie urodzin jednego z największych oprawców ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku. „Ukraiński Instytut Nazi-Pamięci świętuje stulecie nazistowskiego zbrodniarza wojennego, dowódcy UPA Jurija Stelmaszczuka” – skomentował to przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski.

Setne urodziny Stelmaszczuka przypadały 17 października br. i, co nagłośnił w niedzielę w mediach społecznościowych Eduard Dolinski, na stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) poświęcono tej rocznicy cały artykuł.

W artykule będącym w zasadzie biogramem Stelmaszczuka uwypuklono, że był on organizatorem oddziałów UPA w obwodach wołyńskim i brzeskim.

Dolinski zwrócił uwagę, że artykuł UIPN w swoisty sposób wspomina o zbrodniach oddziałów Stelmaszczuka na Polakach na północno-zachodnim Wołyniu.

„Wraz z niemieckimi okupantami prowadził walkę z Polakami” – tak pisze strona ministerstwa pamięci o masowym zabijaniu niewinnych kobiet i dzieci przez oddział Stelmaszczuka – napisał żydowski działacz z Ukrainy… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)