
Cytat:
Z tymże Hryciukiem jest spotkanie, które zaaranżował dyr. Muzeum Piastów Sl w Brzegu w związku z organizowanym Noworocznym Spotkaniem Środowisk Kresowych planowanym na dzień 18 I, a przełożonym z uwagi na pogrzeb ś.p. Ks. Tadeusza na dzień 26 stycznia godz. 11:00.
W zaproszeniu czytamy:
Gościem specjalnym będzie prof. Grzegorz Hryciuk, współautor scenariusza wystawy stałej dla powstającego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację PRZESIEDLEŃCY. WIELKA EPOPEJA POLAKÓW (1944-1946) oraz efekty prac nad scenariuszem muzealnym.
…..znaczy się: Ukraińcy nie tylko będą nam pisać historię ale także kreować NASZE!!!!!!! Muzeum Kresów.
Wydawało mi się, że po decyzji muzeum lubelskiego o tym, że przygotowywana tam ekspozycja kresowa zamknie się na roku 1939 – już nic gorszego nas spotkać nie może, a jednak….!
Koniec cytatu.
Przypominam, iż wymieniony wyżej Grzegorz Hryciuk jest autorem opinii głoszonej wszem i wobec:
Wśród ukraińskich historyków, poza stwierdzeniami, że była to wielka tragedia, można też się spotkać z określeniami takimi jak te mówiące o zbrodniczym charakterze tych działań lub czystce etnicznej. Strona ukraińska jednak nie przyjmuje określania tej zbrodni jako ludobójstwa. Dominująca narracja, którą wyznacza Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej w osobie jego dyrektora Wołodymyra Wiatrowycza, opisuje te wydarzenia jako „drugą wojnę polsko-ukraińską” toczoną w latach 1942-1947.