9 czerwca 2024

Dnia 05 czerwca 2024 23:16 Ewa Szakalicka <e.szakalicka@wp.pl> napisał(a):

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (Ostrobramskiej) i kuria diecezji grodzieńskiej podają, że 3 czerwca w Domu Miłosierdzia w Kamionce w rejonie szczuczyńskim, w wieku 104 lat odeszła do Pana s. Cecylia Obuchowska, wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie ona uratowała za Sowietów słynny obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego według szkicu s. Faustyny Kowalskiej.
Miałam zaszczyt poznać siostrę, kiedy realizowałam reportaż filmowy „Śladami Elizy Orzeszkowej” do „Gońca kresowego”. Umawiałam się na dokument o zgromadzeniu i siostrze Cecylii, ale TVP nie była zainteresowana tematem, a w ostatnich latach nie było w ogóle możliwości wyjechania na zdjęcia filmowe na Białoruś. W zapomnieniu odeszła odważna zakonnica, świadek wiary i polskości ziemi nadniemeńskiej.
„Anielski orszak niech twą duszę przyjmie, Uniesie z ziemi ku wyżynom nieba, A pieśń zbawionych niech ją zaprowadzi, Aż przed oblicze Boga Najwyższego”
Wspomnijcie o świętej pamięci Cecylii w swoich modlitwach.
Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei in saecula saeculorum.
Requiescat in pace, Amen.
Ewa Szakalicka

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)