List Teatralny w Święto Teatru.

31 marca 2023

RUDA KAMERALNA, 27 MARCA 2023

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

W ten symboliczny dla ludzi sztuki, ludzi teatru dzień, czyli Międzynarodowy Dzień Teatru, spieszę do Was z dobrą nowiną. Oczekiwanie na Zmartwychwstanie Pańskie, na Wielką Noc, na tę przecież najważniejszą z Dobrych Nowin, okazał się też łaskawym dla Teatru Nie Teraz. Otóż 18 dnia marca, w Ratuszu małopolskiego miasteczka Zakliczyn nad Dunajcem, został podpisany Akt Powołania Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej (małej górskiej wsi w Gminie Zakliczyn). Akt podpisali: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Dawid Chrobak, Dyrektor Zakliczyńskiego Ośrodka Kultury, Kazimierz Dudzik oraz w imieniu naszego Stowarzyszenia – Przewodnicząca Zarządu, Aleksandra Żak i Dyrektor Teatru Nie Teraz, Tomasz Antoni Żak.

Jak wszyscy dobrze pamiętamy, ponad trzy lata temu (październik 2019) podjęliśmy próbę realizacji idei naszego Ośrodka Praktyk Artystycznych (OPA) na bazie Domu Ludowego we wsi Maszkienice koło Brzeska. Zaproszeni tam przez stowarzyszenie będące właścicielem tego obiektu, rozpoczęliśmy działalność artystyczną, warsztatową i edukacyjną., która – niestety – została mocno zatrzymana ze względu na tzw. pandemię. Niemniej, był to czas bardzo owocny dla Teatru Nie Teraz (miało miejsce m.in. pięć premier: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”; „Rzeczpospolita”, „13 GRUDNIA”; „Prometeusz i Syzyf”; „Wiatr Wolności”; „Pokonać piekło”). Z początkiem roku 2020 podpisaliśmy umowę z czterema małopolskimi gminami o wspieraniu się w zakresie działalności kulturalnej promującej patriotyzm i sztukę odwołującą się do najlepszych tradycji artystycznych. Wśród sygnatariuszy tamtej umowy, co bardzo ważne, było Miasto i Gmina Zakliczyn.

Z początkiem 2023 r. okazało się, że dalsza nasza obecność i praca dla Polski w Maszkienicach nie rokuje niczego dobrego. Niestety, intencje fundatora tej placówki kulturalnej (w roku 1935), prof. Franciszka Bujaka, nie znajdują dzisiaj zrozumienia w tamtejszym środowisku lokalnym. Ta smutna konstatacja została jednak nader szybko skontrowana przez dobrą stronę tego świata, bowiem otrzymaliśmy więcej niż konkretną propozycję z Zakliczyna, co sfinalizowało się wyżej przywołanym faktem oficjalnego powołania naszego Ośrodka w budynku świetlicy wiejskiej w Rudzie Kameralnej, a jednocześnie wpisaniem OPA w strukturę działalności Zakliczyńskiego Ośrodka Kultury. Podpisanie Aktu poprzedził pokaz premierowy najnowszego przedstawienia Teatru Nie Teraz – „Intensywność szkła poza percepcją”.

I możemy teraz o tym wszystkim myśleć z optymizmem tak, jak zechciała to ująć po premierze pani Barbara Nowak, Kurator Małopolska:

Patrząc na to, co się dzieje w różnych teatrach, a zwłaszcza w Krakowie, to muszę powiedzieć, że zazdroszczą Rudzie Kameralnej, bo myślę, że tutaj odrodzi się sztuka, która przynosi radość i pomysł na przeżywanie Polski., a nie uciekanie od Polski. I cieszę się, że Teatr Nie Teraz w końcu znajdzie swoje miejsce, zasłużone; że po tej tułaczce i po tym niezrozumieniu (a może zrozumieniu i odrzuceniu), znajdzie miejsce, gdzie będzie mógł mówić do nas. A mówi pięknie. I z całą pewnością nikt z nas się nie zawiedzie.

A burmistrz Dawid Chrobak tak zdefiniował „nowe życie” świetlicy wiejskiej w Rudzie Kameralnej:

Wierzę, ufam w to, że tam zakwitnie nowe życie artystyczne. Bardzo serdecznie dziękuję panu Tomaszowi A. Żakowi i panu dyrektorowi Kazimierzowi Dudzikowi, że wspólnie zainicjowali to rozwiązanie. Wielkie brawa dla Teatru Nie Teraz.

Ośrodek Praktyk Artystycznych (OPA) był przedsięwzięciem planowanym od dawna przez niżej podpisanego i przez Teatr Nie Teraz. To, co się obecnie wydarza jest spełnieniem wielu marzeń i tych planów. A co najważniejsze, daje nam wszystkim szansę na skuteczniejszą służbę w ramach drogi, którą dla siebie wybraliśmy.

OPA to w zamierzeniu miejsce spotkania ze sztuką, ale przede wszystkim miejsce twórczej konsekwentnej pracy artystyczno-edukacyjnej prowadzonej przez zespół współpracowników TNT oraz wolontariuszy. Takiej pracy, wychowującej świadomego Polaka – odbiorcę kultury, jest współcześnie o wiele za mało. Oparcie się na tradycji związanej z domami ludowymi, świetlicami wiejskimi, w ogóle ludowym ruchem artystycznym, a w tym teatralnym oraz odwoływanie się do ludzi wciąż inspirujących się polską tradycją lokalną, dumnych ze swoich mniejszych Ojczyzn, jest jednym z podstawowych założeń OPA.

Przewodnim motywem działań twórczych i edukacyjnych OPA-DL będzie polska tradycja niepodległościowa oraz ludowość wpisana w obrzędy, inspirująca różnorodne kreacje. A więc to wszystko, co ze świadomości Polaków próbowano wymazać po 1945 roku, co dzisiaj jest przysypywane śmieciem tzw. nowoczesności, a co jest naszym niezbywalnym dobrem narodowym, dokładnie tym, co od lat robić próbuje nasz Teatr.

Celem nadrzędnym działań OPA jest tworzenie dzieł i projektów artystycznych, a w efekcie wykreowanie odrębnej „zakliczyńskiej marki” w zakresie teatralnych kreacji kulturowych. Widzimy to m.in. w podjęciu pracy z tutejszą młodzieżą, czego dobre skutki dowodnie weryfikują dotychczasowe działania Teatr Nie Teraz, od lat prowadzone poprzez autorskie warsztaty i projekty.

Zapraszam do Zakliczyna. Zapraszam do Rudy Kameralnej.

TOMASZ A. ŻAK

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)