List do Muzeum Dzieci Polskich -ofiar totalitaryzów.

10 sierpnia 2023

Szanowni Państwo, czy wystawa, której wernisaż odbył się dzisiaj w Warszawie z udziałem Ministra Piotra Glińsiego w galerii „Okno na Kulturę” – Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość – uwzględnia fakt , iż polskie dzieci z Zamojszczyzny były ofiarami nie tylko Niemców ale oprawców innych narodowości ochotniczo działających  w wojsku niemieckim? W angielskim filmie Hendy’ego SS w Wielkiej Brytanii pokazany został udział  ukraińskiej formacji SS Galizien (do której ochotniczo wstąpiło wielu alumnów greckokatolickich) w pacyfikacji Zamojszczyzny i całej południowo-wschodniej Lubelszczyzny w ramach akcji „Werwolf”. W lutym 1944 na Lubelszczyźnie znajdowało się 25 pułków Ukrainische Hilfspolizei, bataliony białych kozaków, batalion litewskich faszystów, silne zgrupowanie Ostlegionen. Wszystkie jednostki (wspierane przez „sojusznicze” sotnie UPA) znane były z okrucieństwa, np. porażkę w bitwie pod Rublowem z partyzantami z oddziałów lubelskiego obwodu AK, ukraińscy esesmani powetowali sobie mordując kilkadziesiąt osób i paląc wieś Syry.

Również Ochotniczy Legion Holenderski miał swój udział w zbrodni totalitaryzmu pod szyldem Niemiec. Ujawniajmy całą prawdę by inni jej nie wypaczali i by świat rozumiał naszą dyplomację.

Ofiarami śmierci zadanej barbarzyńskimi metodami, nie do zrozumienia dla człowieka, przez inny totalitaryzm – szowinizm ukraiński  były polskie dzieci. Rozumiem, że nie traktują Państwo wybiórczo tragedii polskiego dziecka.

Z poważaniem Bożena Ratter

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)