Krzyż Wołyński stanął na Powązkach Wojskowych! Trwa walka o godne upamiętnienie ofiar ukraińskiego ludobójstwa!

20 października 2023

Szanowni Państwo!

To była wyjątkowa lekcja historii. Miesiąc temu – 17 września, w 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się spacer edukacyjny pt. „Bohaterowie i zbrodniarze. Dwa oblicza Powązek”. Naszym przewodnikiem był niezastąpiony Leszek Żebrowski, który poprowadził uczestników szlakiem ofiar komunistycznego reżimu, a także ich katów. Mogli oni dowiedzieć się o faktach, o których nie mówi się w szkołach.

TUTAJ RELACJA FILMOWA.

Po drodze złożyliśmy znicze m.in. przy Krzyżu Katyńskim i Symbolicznej Mogile Sybiraków. Na szczególną uwagę zasługuje finał spaceru. Odbył się on w lokalizacji, którą proponujemy pod budowę Pomnika Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego.

W tym miejscu stanął symboliczny Krzyż Wołyński. Uczestnicy spaceru zapalili przed nim liczne biało-czerwone znicze, a delegacje Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” oraz środowisk narodowych złożyły okolicznościowe wiązanki. Głos zabrał m.in. ocalały z ludobójstwa, pochodzący z województwa stanisławowskiego Antoni Dąbrowski.

Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzania tego miejsca. W ten sposób damy jasny sygnał osobom decyzyjnym ws. Powązek Wojskowych, że inicjatywa „Wołyń na Powązki” wciąż trwa. Mamy nadzieję, że wkrótce tymczasowy krzyż zostanie zastąpiony prawdziwie godnym, oficjalnym miejscem pamięci o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa na Kresach. Nie spoczniemy, dopóki to się nie dokona!

Zachęcamy do obejrzenia relacji z finału spaceru na Powązkach Wojskowych:

Nasze Stowarzyszenie może działać tylko i wyłącznie dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Mogą nam Państwo pomóc za pośrednictwem numeru konta: 80 1020 1013 0000 0002 0477 9007 lub portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/ww3xca. Zachęcamy też do zakupu książki „Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” z cegiełką na budowę pomnika, o który walczymy. Jest ona dostępna na stronie Wydawnictwa Capital: https://bit.ly/WołynCegielka.

Już za dwa tygodnie w pierwszych dniach listopada pochylać się będziemy nad grobami naszych bliskich. W te dni szczególnie wspomnijmy o ofiarach wołyńskiej rzezi, którym nie tylko odmówiono pochówku, ale również pamięć o nich starano się wymazać z serca polaków.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Paweł Zdziarski

prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)