KURDYBACHOWA TAK MNIE UCZYŁA HISTORII POLSKI, ŻE DOSTAŁEM 10 LAT!

23 sierpnia 2022

Tekst: Bożena Ratter

Jerzy Michotek urodzony w polskim Lwowie wspominał w  1989 roku:

„Każdy ma takie miejsce na ziemi, jakiego już nie będzie. To miejsce, w którym mieliśmy ..naście lat, gdzie opętała nas pierwsza miłość, gdzie palił nam wargi pierwszy pocałunek, gdzie po raz pierwszy.. gdzie „jak nigdy potem…”, gdzie uczyli nas profesorowie, których baliśmy się, ba! – nie bardzo lubiliśmy ich, podrwiwaliśmy z nich, puszczaliśmy im na lekcjach chrabąszcze z przyczepionymi papierkami umaczanymi w atramencie…(te ściany! te łysiny! Rany Boskie!), rozpylaliśmy proszek do kichania, umieszczaliśmy pod podium balonik z siarkowodorem…a po latach..? Po latach jakże zaczął rosnąć nasz podziw dla tych „belfrów”, z czasem coraz lepiej rozumieliśmy, jakiego szacunku byli godni ci Franciszkowie z Asyżu.. Cóż to byli za profesorowie…! Cóż to byli za ludzie…! Chociaż historyk, KURDYBACHOWA TAK MNIE UCZYŁA HISTORII POLSKI, ŻE DOSTAŁEM 10 LAT!”.

…Przerażająca jest obecna metoda odbierania młodzieży podstaw do mówienia prawdy : KŁAM, JEŚLI CHCESZ UTRZYMAĆ SIĘ NA POWIERZCHNI i nie uchodzić  za niedorozwiniętego. W ten sposób Z „INTELEGENTNEGO KŁAMSTWA ” ROBI SIĘ SPOSÓB NA ŻYCIE. Z tego samego kłamstwa, które w naszym domu rodzinnym , w naszym mieście było błędem niewybaczalnym. Wytłumaczalnym jedynie przez tchórzostwo i szubrawstwo (Jerzy Michotek).

Wychowany w umiłowaniu prawdy, szacunku dla człowieka i Rzeczypospolitej zgodnie z założeniami edukacji II RP.  To spośród takich jak on myślących,  w maju i czerwcu w 1953 roku, w więzieniu na Mokotowie zostało straconych 7 młodych ludzi w wieku około 20 lat.  Tacy jak oni, młodzi konspiratorzy antykomunistyczni nie byli historykami idei, ale mieli swoje ideały. Na ogół niewiele mogli, najczęściej zrywali plakaty propagandowe, niszczyli w szkołach portrety Stalina , Bieruta, pisali „Precz ze Stalinem”, „Katyń pamiętamy”, „Sowieci do domu”. Ryszard Szkolnicki działał w konspiracji jako 15-latek,sądzony był jako 16-latek, otrzymał 2,5 roku więzienia.

23 SIERPNIA TO EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR STALINIZMU I NAZIZMU. Pamiętajmy o wszystkich, którzy wskutek barbarzyńskiej zbrodni zaplanowanej przez Niemców i Rosję paktem Ribbentrop – Mołotow i zrealizowanej agresją 1 wrześnią 1939 i 17 września 1939 roku na Rzeczypospolitą w myśl niemieckiego, rosyjskiego i ukraińskiego totalitaryzmu dokonali ludobójstwa na Polakach.

„Przypominam sobie przedwojenne powiedzenia :”Murowana prawda-w gazecie pisali!” lub: „Mur-beton! W radio sam słyszałem”. Dziś ten sam człowiek powie wam bez zmrużenia oka w TV, że np. na ulicę w tym a tym mieście wyszło 2000 osób, mimo że tydzień temu podał liczbę paruset, a za trzy tygodnie oznajmi: Jak mówiłem, było tam około 8000 osób – pisał Jerzy Michotek, który książkę poetki lwowskiej , Beaty Obertyńskiej „W Domu Niewoli” (wspomnienia z rosyjskich łagrów) wydaną w Rzymie, przewiózł tajemnie przez granicę .

Po co ?  Żeby się nie powtórzyło . Powtórzy się. Jeśli tworzyć będziemy systemy oparte na fałszu, na posłuszeństwie wymuszonym przez policję, która za obiad w zamkniętych konsumach płaci piątą część wartości realnej, a mieszkanie ma w parę tygodni od wstąpienia na służbę, jeśli młodzież wychowywać będziemy w cynizmie, a za prawdę z podręcznika szkolnego otrzymywać się będzie 10 lat zsyłki..   wtedy, żeby nie wiem co pisano-powtórzy się groza stalinizmu, któremu żaden Stalin potrzebny nie jest. Potrzebne są pożywki: korzyść ze służenia władzy i nienawiść służąca skłóceniu ewentualnych obrońców prawdy.(Jerzy Michotek)

Według Szymona Wiesenthala, wytrwałego łowcy niemieckich oprawców ( i innych narodowości, w tym ukraińskich oficerów i żołnierzy )winnych zbrodni na 21 narodach  podczas II wojny światowej, to Stalin przez zimną wojnę uniemożliwił rozprawę z nacjonalizmem. I dlatego wygranymi są zbrodniarze. Nie należy mieć względu na ich wiek przy wydawaniu wyroku, „oni  stracili prawo umierać w spokoju”. Jego przesłanie to : „Każdy dzień powinien być dniem pamięci”.

Komunistyczna władza PRL i kolejne po niej następujące do dzisiaj nie rozliczyły ludobójczych ideologii, więc ponownie jesteśmy świadkami propagandy historycznej, socjologicznej, kulturalnej jak 70 lat temu. Tyle że narzędzia manipulacji są inne, doskonalsze więc i karą za mówienie prawdy nie jest zsyłka na Sybir ale blokowanie poprzez media i odchodzi pokolenie urodzone i wychowane przez przedwojenną polską elitę, które miało odwagę żyć z tak niemodnymi dzisiaj cnotami: Bóg Honor Ojczyzna.

A w książce „Hańba domowa”, za którą Jacek Trznadel otrzymał nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” za rok 1986, Marek Rymkiewicz wspomina Panią Jarząbek, „która uczyła matematyki, i pewnie za to nie była lubiana, ponieważ bardzo dobrze uczyła i bardzo była surowa. Pani Jarząbek opiekowała się też gabinetem polonistycznym. I pewnego dnia rozeszła się po szkole wieść, że Pani Jarząbek w tym swoim pokoju, gdzie się znajdował gabinet polonistyczny, gdzie odbywały się zebrania kółka, zdjęła wiszący tam portret Stalina. I na to miejsce powiesiła portret Mickiewicza. Pani Jarząbek zniknęła ze szkoły następnego dnia.”

Czy w dniu dzisiejszym toczy się rozmowa o upamiętnieniu Pani Jarząbek i tysięcy innych Polaków upamiętniona tablicą , na wzór rozmowy Pawła Bobołowicza z Antoniukiem, którzy    widząc paralelę między Mariupolem a Powstaniem Warszawskim, w którym zginął  syn ukraińskiego popa mówili o  upamiętnieniu go tablicą w Soborze Michajłowskim?  Ilu obywateli Rzeczypospolitej narodowości polskiej poległo wskutek stalinizmu i nazizmu  w obronie ziem wschodnich II Rzeczypospolitej,  które obecnie należą do Ukrainy, Litwy, Białorusi ? Ilu walczących Polaków zostało zamordowanych w Brygidkach, Zamarstynowie, w Katyniu i innych katowniach, ilu zesłanych na Sybir – czy zostaną upamiętnieni?

Trudno rozstrzygnąć, kiedy Ukraińcy byli bardziej szkodliwi dla Polaków, za bolszewików czy za Niemców – takie pytanie zadaje Jacek Trznadel w książce Kolaboranci Tadeusz Boy – Żeleński i grupa komunistycznych pisarzy we Lwowie 1939-1941.

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)