W parlamencie Ukrainy wezwano do uznania przesiedleń Ukraińców z Polski za zbrodnię

Deputowana Sofija Fedyna wraz z innymi członkami frakcji „Europejska Solidarność” Petra Poroszenki wezwała w parlamencie Ukrainy do zajęcia się projektem ustawy, który uznaje przesiedlenia Ukraińców w latach 1944-1951 z Polski do ZSRR, z tzw. Zakerzonia, za „zbrodniczą deportację”.

W środę 9 września br. deputowana frakcji „Europejska Solidarność” Petra Poroszenki, Sofija Fedyna, wystąpiła w Parlamencie Ukrainy z apelem o włączenie do porządku dziennego obrad i przyjęcia w I czytaniu projektu ustawy, który, jak oficjalnie podano, „uznaje deportację Ukraińców Zakerzonia za zbrodnię”. Zgodnie z treścią dokumentu Ukraińcy przesiedleni w latach 1944-1951 z Polski do ZSRR mieliby zostać uznani za ofiary „nielegalnej i zbrodniczej deportacji”.

Fedyna powiedziała, że 77 lat temu, 9 września 1944 roku, „rozpoczęła się tragiczna historia narodu ukraińskiego – deportacja ponad 700 tys. Ukraińców z Zakerzonia, Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania, Lubaczowszczyzny, południowego Podlasia, zachodniej Bojkowszczyzny”… – więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)