W centrum stolicy Wołynia zostanie wzniesiony pomnik Stepana Bandery

Radni Łucka, stolicy obwodu wołyńskiego na Ukrainie, zdecydowali o wzniesieniu w 2022 roku w historycznym centrum miasta pomnika Stepana Bandery. Wcześniej planowano, że pomnik powstanie poza ścisłym centrum.

Jak podaje portal Zaxid.net, rada miasta Łucka podjęła w piątek 30 lipca decyzję o wzniesieniu pomnika Stepana Bandery w historycznym centrum miasta, na ulicy Łesi Ukrainki. Konkurs na koncepcję pomnika zostanie ogłoszony we wrześniu br. a sam pomnik ma powstać już w przyszłym roku.

Sprawa nowej lokalizacji przyszłego pomnika przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów była pierwszym punktem dzisiejszej sesji rady miasta. Zgodnie z przyjętym dokumentem pomnik zostanie wzniesiony w centralnej historycznej części miasta między budynkami 16A a 24 na ulicy Łesi Ukrainki.

Decyzja radnych Łucka ma najprawdopodobniej związek z wcześniejszą decyzją o rekonstrukcji placu przed urzędem stanu cywilnego. Zgodnie z podjętą jeszcze w 2008 roku decyzją to tam miał być wzniesiony pomnik Bandery. Jednak przez 13 lat pomnika nie zdołano ukończyć. Zbudowano jedynie postument, na którym umieszczono niewielką tabliczkę z podobizną przywódcy banderowców. Ostatnio zaprezentowana koncepcja rekonstrukcji placu nie przewiduje umiejscowienia na niej żadnego pomnika.

Jak wynika z publikacji portalu Wołynśki Nowyny, środowiska neobanderowskie od dawna zabiegały, by pomnik Stepana Bandery w Łucku stanął w ścisłym centrum miasta, a nie przed nieco oddalonym od niego urzędem stanu cywilnego… – więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)