Samorządowcy wystosują petycję do MON ws. powrotu Birczy na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Rady Powiatów Przemyskiego i Bieszczadzkiego oraz Rada Gminy Bircza wspólnie wystosują petycję do MON z apelem o przywrócenia napisu „Bircza 1945-1946’” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. „Chcemy, żeby należycie uhonorowano mieszkańców Birczy i jej obrońców” – mówi portalowi Kresy.pl Wojciech Bobowski, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego.

W najbliższy wtorek w Birczy odbędzie się wspólna Sesji Rad Powiatów Przemyskiego i Bieszczadzkiego oraz Rady Gminy Bircza, dotycząca głównie kwestii związanych z ochroną przyrody. Jednak jak dowiedział się nasz portal, podczas sesji poruszona zostanie również sprawa napisu upamiętniającego obrońców Birczy przed atakami UPA w latach 1945-1946, który został usunięty z tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Przypomnijmy, że w tych latach Bircza była broniona przed atakami ze strony UPA przez „ludowe” Wojsko Polskie i milicję. Cześć zabitych bojówkarzy UPA, biorących udział w atakach na Birczę, spoczywa obecnie na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Przemyślu-Pikulicach. Nazwa Birczy została usunięta w listopadzie 2017 roku tuż przed oficjalnym odsłonięciem przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)