Lwów przemianuje plac, którego obecna nazwa sławi krwawe powstanie?

Z doniesień portalu Twoje Misto wynika, że lwowscy urzędnicy zamierzają przemianować plac Koliszczyzny, nazwany tak na pamiątkę krwawego powstania ruskiego chłopstwa i zrewoltowanych kozaków, podczas którego doszło do niesławnej rzezi Humania.

Jak napisało w poniedziałek Twoje Misto, renowacja położonego w ścisłym historycznym centrum Lwowa placu Koliszczyzny [ukr. Płoszcza Kolijiwszczyny] zmierza ku końcowi. Renowację poprzedziły badania archeologiczne, które doprowadziły m.in. do odsłonięcia pozostałości studni z 1844 roku. Teraz w tym samym miejscu powstaje fontanna w kształcie studni. Na jej pokrywie mają zostać wyryte nazwiska mieszkańców placu i najbliższych domów, którzy mieszkali tam przed wojną.

Wydaje się, że zrekonstruowany plac może zostać przemianowany. Zasugerował to mer Lwowa Andrij Sadowy. „Wkrótce we Lwowie pojawi się kolejna fontanna. Ten wyjątkowy plac jest już w końcowej fazie renowacji. Jest nawet nazwa +Plac Sąsiadów+, która opowie o ludziach, którzy żyli tu w różnych czasach, ale w pokoju” – przytacza jego słowa Twoje Misto.

Portal przypomniał, że w przeszłości plac nosił nazwy Plac Żydowski i Plac Wekslarski. „Teraz miasto zastanawia się, jak nazwać go dzisiaj, aby odzwierciedlał to, co było w przeszłości i co będzie w przyszłości” – czytamy.

Ze słów Liliji Onyszczenko z lwowskiego Ratusza wynika, że nowa fontanna będzie nosić nazwiska żydowskich mieszkańców Lwowa, ponieważ plac leżał w dzielnicy żydowskiej…– więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)