Konfederacja przeciw ogłoszeniu roku 2022 rokiem UPA w obwodzie lwowskim

27 października 2021

Politycy i działacze Konfederacji wyrażają sprzeciw wobec ogłoszenia przez Lwowską Radę Obwodową roku 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Pod ambasadą Ukrainy zorganizowano pikietę z udziałem posłów Roberta Winnickiego i Grzegorza Brauna. Działacze Konfederacji m.in. z Podkarpacia czy Lubelszczyzny żądają podjęci działań przez samorządowców.

We wtorek kluby Konfederacji Wolność i Niepodległość zorganizowały wiec pod siedzibą Ambasady Ukrainy w Warszawie, z udziałem posłów Roberta Winnickiego i Grzegorza Brauna. W ten sposób Konfederacja wyraziła swój sprzeciw wobec ogłoszenia przez lwowską radę obwodową (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego) roku 2022 „Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii”.

– Mamy do czynienia z kolejnymi aktami w wykonaniu lwowskiej rady obwodowej, które mają za zadanie gloryfikować zbrodniczą, ludobójczą formację Ukraińskiej Powstańczej Armii – powiedział szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Przypomniał, że UPA jest formacją odpowiedzialną za bestialskie wymordowanie ponad 100 tys. Polaków na ziemiach wschodnich II RP w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Podkreślił też, że UPA „dopuściła się ludobójstwa” w ramach zaplanowanej i zorganizowanej akcji… – więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)