Elbląg: nie będzie zawieszenia współpracy z Tarnopolem, radni woleli „postawić na dialog”

Propozycja elbląskich radnych z PiS ws. formalnego zawieszenia współpracy Elbląga z Tarnopolem w związku z gloryfikowaniem zbrodniarza i dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, została odrzucona. W zamian przyjęto wersję bez wzmianki wprost o ludobójstwie i rekomendującej prezydentowi miasta „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol”.

W czwartek podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu przedstawiono dwa projekty uchwał w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącego współpracy Elbląga z Tarnopolem. Pierwszy został przygotowany przez rządząca miastem koalicję i przedstawiał łagodne i ugodowe stanowisko. Rekomendował Prezydentowi Elbląga „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol”. Nie było w nim zarazem wprost mowy o ludobójstwie na Kresach. Drugi projekt, autorstwa klubu radnych PiS, przewidywał zawieszenie współpracy z Tarnopolem.

Przypomnijmy, że 5 marca br. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich… – więcej w portalu kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)