Czy taki był polski Lwów?

Szanowni Państwo,

We Lwowskim Biuletynie Informacyjnym  Oddziału Stołecznego (prezes Marek Makucha)  przeczytałam artykuł Anny Barańskiej o Uniwersytecie we Lwowie odnosząc wrażenie, że autorka wzoruje się  na polakożerczej książce historyków POLIN p. Engelking i p. Grabowskiego ( aktualnie toczy się sprawa przeciw nim) . Jak widać  nie są osamotnieni, wtóruje im ukraińska narracja w finansowanym przeze mnie biuletynie . Autorka podwójnie manifestuje antypolonizm,  reprezentując interes żydowski, drugi-ukraiński. Merytorycznie też ciekawie ,  Karol Szajnocha jest poetą.. wymieniane chętnie nazwiska innej narodowości i mniej znaczące ale bezpieczne politycznie lub tendencyjne… Ukraińcy opuścili Lwów 22 listopada ( pojechali na urlop?) – nie ma żadnego etosu polskiego patriotyzmu w walce o Lwów studentów i profesorów uniwersyteckich, ..nauki humanistyczne reprezentuje Hemar? Kasprowicz?…istotną ofiarą Niemców na Wzgórzach Wuleckich jest  Roman Longchamps de Berier ( czy dlatego że według autorki jest  antysemitą? czyli nie musimy żałować polskich profesorów?) a nie polska elita – gdyby nie byli polską elitą Niemcy nie mordowaliby… wymienione tylko Towarzystwo Przyjaciół Ludu, a gdzie Towarzystwo Filozoficzne, Filologiczne, Historyczne, Geologiczne, Naukowe, Literackie, Artystyczne, Lekarskie …gdzie światowej sławy naukowcy wdający się w polemikę w obcych językach z naukowcami z innych części świata?…gdzie Oswald Balzer , który Morskie Oko wywalczył, gdzie prof. Tatarkiewicz i inni autorzy podręczników, z których uczyliśmy się po wojnie?

Posyłam zaświadczenie o przedwojennym kursie we Lwowie mojej nauczycielki chemii , z książek prof. Trzebiatowskiego uczył się brat na AGH w Krakowie , skład Uniwersytetu i wykaz Towarzystw z 1920 roku…takich materiałów w archiwach są setki…

Ciekawe, biuletyn finansuje Minister Gliński (tak jak i prace p. Engelking i p. Grabowskiego)  i dodatkowo biuletyn jest projektem realizowanym w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bożena Ratter

TowarzystwoNaukoweSprawozdanie1939sz

Lwów_UniwersyetLwowskiSkład1937-1938sz

Początki historii uniwersytetu sięgają 1608 roku

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)