Uroczyste odsłonięcie pomnika ofiar ludobójstwa ukraińskiego

W Jedwabnie k. Szczytna na Mazurach, w minioną sobotę 25 lipca odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci 200 tys naszych rodaków bestialsko zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Jedwabnie, po której nastąpił przemarsz na cmentarz gminno-parafialny, gdzie po przywitaniu gości przemowach okolicznościowych nastąpiło odsłonięcie pomnika.
Przemowy okolicznościowe wygłosili m.in. Wójt Gminy Jedwabno Pan Sławomir Ambroziak i Starosta Powiatu Szczycieńskiego, Pełnomocnik Wojewody odczytał list od Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, który objął Patronatem uroczystości.
Oczytany też został list dedykowany na uroczystość od świadków historii i patronów honorowych – prawdziwe, piękne słowa Pana Stanisława Srokowskiego i Pani Janiny Kalinowskiej, nagrodzone gromkimi brawami.
Pasterskiego błogosławieństwa udzielił JE bp Marian Buczek.
W uroczystościach wzięły udział lokalne organizacje społeczne, gminne OSP, Koło Łowieckie, Liga Obrony Kraju, Harcerze i inne. Przy Pomniku stała warta honorowa Wojska Polskiego.
Po osłonięciu pomnika, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się konferencja historyczna i panel dyskusyjny. Pierwszym prelegentem był Pan prof. dr hab. Czesław Partacz, który w swoim znakomitym, wnikliwym wykładzie przedstawił tak realizm jak i kontekst polityczno- społeczny czasu bestialskiej zagłady / rzezi Polaków dokonanej przez ukraińskich zbrodniarzy. Następnie został odczytany referat Pana prof. dr hab. Włodzimierza Osadczego o obecnej polityce historycznej władz państwa polskiego wobec pamięci o ludobójstwie naszych rodaków na Kresach II Rzeczpospolitej. Wykład odczytała Pani Aleksandra Osadczy, Członek Zarządu Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina.
W Panelu dyskusyjnym też aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Jedwabna, przesiedleni z parafii Okopy na Wołyniu, gdzie proboszczem był ks. Ludwik Wrodarczyk OMI, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Konferencje zakończył i dopełnił film dokumentalny o ks. L. Wrodarczyku, który zginął śmiercią.

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)