Ukraiński parlament zdecydował o uczczeniu w 2021 r. głównego organizatora rzezi wołyńskiej

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę wydarzeń i postaci historycznych, które zostaną uczczone w przyszłym roku na szczeblu państwowym. Wśród tych postaci znalazł się główny organizator rzezi wołyńskiej – Dmytro Roman Klaczkiwski oraz jeden z jego najbliższych współpracowników Rostysław Wołoszyn.

Projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty w środę na sesji ukraińskiego parlamentu. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 238 deputowanych (z czego 162 z rządzącej partii Sługa Narodu, 24 z Europejskiej Solidarności, 14 z Batkiwszczyny, 8 z frakcji „Za majbutne”, 16 z Hołosu, 8 z frakcji „Dowira” i 6 pozafrakcyjnych), 17 było przeciw (12 ze Sługi Narodu i 5 z partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, OP-ZŻ) a 40 wstrzymało się od głosu (głównie ze Sługi Narodu i OP-ZŻ).

Jak czytamy w stanowisku komisji parlamentarnej rekomendującej przyjęcie dokumentu, „projekt uchwały określa listę najważniejszych wydarzeń w życiu społeczno-politycznym Ukrainy oraz rocznice wybitnych postaci, które w 2021 roku powinny być obchodzone na szczeblu krajowym [i] stwarza odpowiednią podstawę prawną do organizacyjnego przygotowania ich obchodów”… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)