Szef MSZ Węgier podkreślił w Kijowie prawo mniejszości węgierskiej do nauki w języku ojczystym

Szef MSZ Węgier po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Kijowie podkreślił konieczność rozstrzygnięcia sporu dotyczącego praw autochtonicznej mniejszości węgierskiej na Ukrainie do nauki w języku ojczystym i że do tego czasu będzie blokowana komisja NATO-Ukraina. Zapowiedziano też spotkanie Orban-Zełenski w przyszłym miesiącu.

W czwartek w Kijowie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy, Péter Szijjártó i Dmytro Kuleby, a także, po raz pierwszy od siedmiu lat, posiedzenie wspólnej, węgiersko-ukraińskiej, mieszanej międzyrządowej komisji gospodarczej. Podczas tego wydarzenia obaj ministrowie podpisali specjalny protokół.

Zasadniczą kwestią uzgodnioną podczas rozmów jest otwarcie od poniedziałku wszystkich pięciu drogowych przejść granicznych między Węgrami a Ukrainą. Szijjártó zaznaczył, że decyzję podjęto w związku z prośbą ze strony László Brenzovicsa, lidera Zakarpackiego Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, głównej organizacji mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Zwrócił się on wcześniej do rządu Węgier o otwarcie wszystkich przejść granicznych, żeby zmniejszyć obciążenie na jedynym czynnym dotąd przejściu Záhony-Csáp (Czop). Władze ukraińskie wyraziły na to zgodę… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)