Stanowisko IPN ws. pomnika na górze Monastyrz: nie ma zgody na gloryfikację UPA

30 października 2020

Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział na żądanie przywrócenia nazwisk członków UPA na tablicy pomnika na górze Monastyrz na Podkarpaciu wysuwane przez stronę ukraińską. Według IPN umieszczenie nazwisk jest możliwe po weryfikacji listy osób pochowanych w tym miejscu, w tym w wyniku prac archeologicznych.

Jak pisaliśmy, tuż przed niedawną wizytą Andrzeja Dudy na Ukrainie odnowiono tablicę pomnika nagrobnego OUN-UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu. Wcześniej prezydent RP zapewniał Wołodymyra Zełenskiego, że do czasu ich jesiennego spotkania kwestia ta zostanie załatwiona. Odnowienie tablicy było warunkiem odblokowania prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskiego IPN na Ukrainie przez stronę ukraińską. Jednak ukraiński IPN (dalej: UIPN) oświadczył, że wciąż będzie blokował te prace, ponieważ tablica pomnika na górze Monastyrz nie została odnowiona w poprzednim kształcie – nie ma na niej nazwisk upowców oraz napisu „Polegli za wolną Ukrainę”. We wtorek polski IPN wydał komunikat, w którym odniósł się do żądań przywrócenia dawnego kształtu pomnika.

W stanowisku IPN wskazano, że w przypadku upamiętnień w odniesieniu do II wojny światowej, tak jak w przypadku innych upamiętnień, należy „opierać się na szacunku dla faktów”. Zdaniem IPN na tym gruncie historia nie powinna być przedmiotem sporu, a „wyzwania związane z dążeniem do zapewnienia godnych pochówków ofiarom ludobójstwa” nie powinny dzielić… – więcej na kresy.pl

Aby dodać komentarz, rozwiąż poniższe działanie. Ilość kropek odpowiada liczbie. (wymagane)